Co je to Vigantol
V České republice se jako vitamín D pro miminka používají kapky Vigantol. Zpravidla je jejich dávkování univerzální, přičemž se dětem podává jedna kapka denně. Vigantol je chemicky vytvořený vitamín D. Existují i jiné přípravky na rostlinné bázi, Vigantol je však předepisován všemi lékaři a je zdarma. Ostatní se hradí.
Vitamín D chrání před křivicí a napomáhá růstu zdravých kostí a zubů (vstřebávání vápníku). Při jeho nedostatku vzniká onemocnění rachitis, způsobující nevratnou deformitu kostí. Příroda si potřebný vitamín vyrábí v těle živočichů sama působením přímých paprsků slunce na pokožku. V kůži tedy tvoří vitamín D a tvoří si jej také do zásoby. Dá se tedy říci, že zásoba z letních měsíců pokryje potřebu pro podzimní měsíce. Pro zimní měsíce je tedy potřeba dodat vitamín D jinak.
Vigantol existuje ve formě oleje, který je uložen v malé lahvičce. Podává se ve formě kapek, které se mohou nakapat přímo do dutiny ústní nebo na lžičku mléka (u malých dětí). Dávkování se řídí doporučením lékaře, obecně se jedná o 1–2 kapky denně u dětí a cca 5–10 kapek u dospělých. Vigantol obsahuje cholekalciferol, což je vitamin D3. Nežádoucí účinky jsou způsobené hlavně možným předávkováním.
Přípravek je většinou dobře snášen. Při dodržování doporučených dávek se nežádoucí účinky neočekávají. K nežádoucímu zvýšení hladiny vápníku v krvi nebo moči a tím ke vzniku nežádoucích účinků může dojít při předávkování nebo současném vystavení pacienta ultrafialovému záření z přírodního nebo umělého zdroje. Výrazné zvýšení hladiny vápníku v krvi se může projevit akutními příznaky, například poruchami srdečního rytmu, bolestmi hlavy, nucením na zvracení, zvracením, psychickými poruchami až poruchou vědomí. Při přetrvání zvýšené hladiny vápníku v krvi se mohou projevit i další příznaky nežádoucích účinků jako ztráta tělesné hmotnosti, výskyt ledvinných kamenů, ukládání vápníku do měkkých tkání, nechutenství, žízeň a zvýšená frekvence močení.
Nežádoucí účinky – kojenci
Někdo tvrdí, že spojitost mezi bolením bříška a Vigantolem je nesmysl. Jiní to však popírají a tvrdí, že právě Vigantol může za tyto bolesti. Vigantol je lék a v jeho příbalovém letáku musí být uvedeny všechny nežádoucí účinky, byť by je měl jeden člověk z 10 milionů. Navíc většina popsaných příznaků není vedlejším účinkem léku, ale příznakem předávkování, takže ty samé příznaky může mít jakýkoliv vitamín D (i pokud to v příbalovém letáku neuvádějí).
Nežádoucí účinky – dospělí
Vitamínu D máme téměř všichni málo, obzvláště v zimních měsících. Takže je dobré jeho přísun nezanedbávat a vitamín D doplňovat, protože představuje významnou prevenci mnohých problémů, a to i u dospělých. Záleží totiž na tom, jaký má člověk pigment, jak často pobývá na slunci, jaké je roční období, nebo i na tom, jak je znečištěno ovzduší. A protože nežijeme někde na jihu, kde je teplo a slunečno skoro pořád a kde se pojídají mořské ryby ve velkém, je dobré tělu dodat tento vitamín pomocí doplňků stravy.
Vigantol olej nesmí být užíván při známé přecitlivělosti na složky přípravku, při zvýšených hladinách vápníku v krvi nebo v moči a při současném podávání některých močopudných léků (například thiazidových diuretik). Zvláštní pozornost je zapotřebí při ateroskleróze, poruchách srdečních funkcí, poruchách funkce ledvin.
Přípravek může ve vysokých dávkách svým vlivem na hladinu vápníku v krvi zvýšit účinnost a toxicitu kardiotonik (léky užívané při onemocněních srdce). Jeho účinek zase snižují léčiva, která vážou fosfor (antacida ze skupiny hydroxidů hliníku a hořčíku). Současné podávání thiazidových diuretik (močopudné léky) může vést ke zvýšení hladiny vápníku v krvi.
V době těhotenství by se měl vitamín D užívat jen pod dohledem lékaře, i když je tento vitamín důležitý pro správný vývin plodu.
Náhrada za Vigantol
Vigantol je jediný registrovaný lék. Obsahuje tedy příbalový leták se všemi podrobnými informacemi včetně případných nežádoucích účinků. Což je jeden z důvodů, proč je pediatry předepisován. V lékárnách se však dají koupit doplňky stravy, kterými je možné Vigantol nahradit. Nejlépe však tuto náhradu (alternativa) konzultujte předem s lékařem, protože vitamínem D je možné se předávkovat. Na rozdíl od jiných vitamínů, jako je například vitamín C či B, totiž není rozpustný ve vodě, ale pouze v tuku.
Alternativy vitamínu D:
Od 1. měsíce života
- Vitamin D3 Baby kapky od TEREZIA
- Baby-D od JAMIENSON
- Vitamín D3 kapky od Natures Aid
- MÖLLER´S Omega 3 olej přírodní
- MÖLLER´S Omega 3 olej s ovocnou příchutí
- Vitamin D3 Efekt Kids od SWISS
Příbalový leták
Zde můžete vidět příbalový leták léku Vigantol.
Autor: © Mgr. Světluše Vinšová
Foto: © Drop